Dzisiaj jest: 26 Sierpień 2019    |    Imieniny obchodzą: Maria, Sandra, Ireneusz

Podsumowanie ostatnich czterech lat w sołectwie Komorniki

b_150_100_16777215_00_images_2019_Solectwa_PodsKomorniki_01.jpgNa zakończenie kadencji sołtysa nadchodzi czas na podsumowanie prac, które udało się wykonać przez ostatnie cztery lata oraz tych które nadal czekają w kolejce na zrealizowanie.

Rok rocznie składany był wniosek do Wójta Gminy Kluczewsko na realizację działań z środków funduszu sołeckiego jaki przypadał dla naszej miejscowości.

 

W  roku 2015 wykonany został remont dużej sali w budynku świetlicy wiejskiej na kwotę 13 930,00zł. W ramach tego remontu zerwana została boazeria, położona na wszystkich ścianach gładź oraz lamperia z żywicy. Ściany zostały pomalowane, zamontowane zostało również nowe oświetlenie na dużej sali. Z pomocą gminy zakupione zostały karnisze, a z środków działającego w Komornikach Stowarzyszenia zakupione zostały firanki i białe obrusy na stoły co dopełniło całego wyglądu świetlicy.

W 2016 roku z środków funduszu zakupiona została kosa spalinowa dla utrzymania w należytym porządku terenów zielonych. Jedynymi operatorami tej kosy okazali się być Panowie Tomasz Jambor, Piotr Barański, Tomasz Wyrwał i Konrad Pura. Mam nadzieje, że i inni mieszkańcy utracą lęk przed obsługą tego urządzenia. Kolejnym zadaniem wykonanym z środków funduszu był montaż piłkochwytów wokół przygotowanego boiska do piłki siatkowej. Doposażona została również kuchnia w budynku świetlicy wiejskiej. Zakupiono dodatkowe wazy, talerze, duże garnki, sztućce, półmiski, patery i inne niezbędne elementy. Łączna kwota funduszu wykorzystana w 2016 wynosiła 15 043,90zł.

Rok 2016 to również rok w którym Sołectwo Komorniki otrzymała dotację z Urzędu Marszałkowskiego z tytułu konkursu „Sołtys Roku”. Mieszkańcy sołectwa Komorniki postanowili przeznaczyć swoją nagrodę na doposażenie kuchni w budynku świetlicy wiejskiej oraz na zagospodarowanie placu znajdującego się przy budynku. W ramach doposażenia kuchni zakupione zostały dwie chłodziarki oraz zmywarka a także drobne artykuły gospodarstwa domowego takie jak patelnie, salaterki, dzbanki na wodę i inne. Obecnie wyposażenie świetlicy pozwala na zorganizowanie imprezy na 90 osób. Na placu przy budynku stanęła drewniana altana wraz z podbudową z płyt brukowych, utwardzony został teren pod trawiaste boisko do gry w piłkę siatkową oraz zakupione zostały słupki do gry w piłkę siatkową wraz z siatką. Wartość dotacji wynosiła 20 000,00zł

Fundusz w latach 2017 i 2018 został przeznaczony na utwardzenie dróg tłuczniowych na terenie sołectwa. Utwardzono około 2 500mb dróg na łączną kwotę 52 400,00zł (20 000,00zł to wkład z budżetu gminy Kluczewsko). Utwardzona została droga w kierunku „Kozub” i „Pod siekierką”.

Natomiast z dotacji Urzędu Wojewódzkiego wykonany został remont drogi tłuczniowej za szkołą, od cmentarza aż do skrzyżowania z drogą w kierunku Nowin.

W 2018 roku w części pokryliśmy koszty zakupu strojów harcerskich dla drużyny harcerskiej powstałej w naszej szkole podstawowej. W taki sposób mogliśmy uczcić 100 rocznicę powstania Harcerstwa Polskiego oraz 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Na rok 2019 z środków funduszu sołeckiego zaplanowano dalszy remont dróg tłuczniowych. Tym razem będzie to droga od starej wierzby w górkę J

W 2018 roku Gmina Kluczewsko złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w ramach konkursu „Odnowa wsi świętokrzyskiej”, którego założeniem był montaż centralnego ogrzewania w budynku świetlicy wiejskiej.Zakupiony został piec o mocy 30kW oraz 11 sztuk grzejników. Zakupione zostały również zawory, uchwyty, rozdzielacze, kolana itp. stanowiące całość instalacji. Wartość zadania wynosiła 22 500,00zł. Dotacja z Urzędu Marszałkowskiego wynosiła 7 500,00zł, Gmina Kluczewsko przekazała 12 500,00zł, natomiast 2 500,00zł pokryte zostało z środków zgromadzonych przez Stowarzyszenie. Uzupełnieniem tego zadania było ocieplenie wełną szklaną sufitu na dużej sali w budynku świetlicy. Środki na ocieplenie częściowo przekazane zostały przez Stowarzyszenie a częściowo z środków funduszu sołeckiego na 2019 rok.

Plac przy budynku świetlicy został w 2018 roku doposażony w siłownię zewnętrzną oraz lampę solarną. Zadanie to wykonane zostało w ramach projektu „Zagospodarowanie placów w miejscowości Komorniki, Kolonia Mrowina, Jakubowice, Łapczyna Wola na cele turystyczno – rekreacyjne”. Wsparcie na zadanie otrzymało Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kluczewsko „Od pomysłu do działania”.

Wiele prac przy budynku świetlicy wiejskiej oraz placu przy budynku wykonujemy we własnym zakresie bez udziału firm zewnętrznych. Tak było również w przypadku ocieplenia sufity. Ogromne podziękowania należą się za to dla Panów Sławomir Pryt, Piotr Barański, Tomasz Wyrwał i Robert Prokop. Wszystkie sprawy związane z elektryką w czynie społecznym wykonuje dla nas Pan Bogdan Barański. Wymieniał skrzynie elektryczną, rozprowadzał okablowanie w kuchni i na dużej sali oraz  naprawia wszystkie usterki.  Prace stolarskie wykonuje dla nas Pan Tomasz Jambor. To dzięki niemu mamy między innym wieszak na ubrania czy uzupełnioną podłogę po wykonaniu centralnego ogrzewania. Jeśli potrzebny jest sprzęt ciężki to bez wahania zwracamy się o pomoc do Pana Andrzeja Motyla oraz Marcina Ziętala.

Oprócz działań inwestycyjnych Sołectwo angażuje się również w takie zadania jak udział w projekcie „Tu mieszkam tu sprzątam” oraz „Dzień Pieczonego Ziemniaka” a także wykonuje wieńce na odpust parafialny. Przy okazji organizacji takich zadań ogromną rolę odgrywają Panie z naszej miejscowości. Nie sposób wymieniać tu wszystkich Pań, które znajdują czas aby pomóc w organizacji różnych spotkań. Każdy robi to w miarę swoich możliwości siłowych i czasowych. Jednak na wyróżnienie zasługuje Pani Władysława Marcinkowska, która potrafi łączyć pokolenia i odnajduje się w każdej roli, żadnej pracy się nie boi. Nawet reprezentacji naszej drużyny na dożynkach wojewódzkich. Pani Władysława jest dla mnie przykładem i powinna być również przykładem dla nas wszystkich.

W 2018 roku mieliśmy przyjemność gościć w naszej świetlicy Radę Gminy Kluczewsko oraz pracowników Urzędu Gminy Kluczewsko, Kierowników jednostek organizacyjnych gminy, Dyrektorów Szkół, Komendanta Policji Powiatowej we Włoszczowie a także Sołtysów z terenu Gminy Kluczewsko podczas ostatniej sesji Rady Gminy Kluczewsko ubiegłej kadencji. Wszyscy obecni z wielkim uznaniem wyrażali się o wyglądzie naszej świetlicy, chwalili wykonany dla nich poczęstunek oraz obsługę. Całą organizacją tej uroczystej sesji zajęły się Panie z naszej miejscowości.

We wszystkich inicjatywach biorą udział również dzieci, które widzą jak ich rodzice, dziadkowie, wujkowie pracują w czynie społecznym. Kiedyś to one zadbają o świetlice, szkołę i o mile spędzony przez nas czas.

Wiele przed nami jeszcze prac do zrobienia. W najbliższym czasie musimy wyremontować ławę, która obecnie nie nadaję się do użytku. Materiał na wykonanie tego remontu został zabezpieczony. Mam nadzieję, że jak tylko czas na to pozwoli uda się wykonać ten remont jeszcze przed wiosną.

Gmina Kluczewsko oraz Powiat włoszczowski wykonują również na terenie naszego sołectwa takie zadania jak uzupełnienie oświetlenia ulicznego czy remonty dróg. W roku 2018 aż do skrzyżowania wykonany został chodnik oraz odwodnienie drogi. W 2019 roku zadanie to zostanie dokończone. Chodnik położony będzie do figurki św. Jana oraz na całej długości drogi położona zostanie nakładka asfaltowa. 

Życzę naszym mieszkańcom aby następne kadencje upływały w zgodzie  i we wzajemnym zrozumieniu. A wszystkie zaplanowane prace same się realizowały. Dziękuję wszystkim, którzy rozumieją pracę dla dobra wspólnego i poświęcają swój czas

Sołtys, Monika Wyrwał

PodsKomorniki PodsKomorniki PodsKomorniki PodsKomorniki
PodsKomorniki PodsKomorniki PodsKomorniki PodsKomorniki
PodsKomorniki PodsKomorniki   

Rybactwo i morze

System Informacji Przestrzennej

 

Projekty unijne

RODO

 

RODO

Galerie zdjęć

LogowanieGospodarka odpadami

Stowarzyszenia

Gminny Punkt ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Gminna Biblioteka Publiczna

WFOŚiGW

Informacje dla rolników

Miernik jakości powietrza AIRLY

Rewitalizacja Gminy Kluczewsko

Kontakt

Urząd Gminy Kluczewsko
ul. Spółdzielcza 12
29-120 Kluczewsko
woj. świetokrzyskie

telefon  (44) 781-42-46
         (44) 781-42-44
faks  (44) 781-42-24
email  ug@kluczewsko.gmina.pl

Godziny pracy:

poniedziałek: od 7:00 do 16:00
od poniedziałku do czwartku
w godz. od 7:00 do 15:00

piątek: od 7:00 do 14:00

W sprawach skarg i wniosków przyjmują:
- Wójt Gminy: w każdy poniedziałek
od 1000 do 1600,

- Przewodniczący Rady Gminy: w piątki
od 800 do 1000
,
- Sekretarz: codziennie w godzinach
pracy Urzędu Gminy,

- Kierownicy Referatów i pracownicy na samodzielnych stanowiskach codziennie
w godzinach pracy Urzędu Gminy.

Partnerzy