„Zaświeć się na niebiesko”

_IMG_""

„Autyzm to choroba, która dotyczy tylko dzieci. Osoby z autyzmem są ciągle smutne, nie mają żadnych zainteresowań i nie chcą mieć przyjaciół…”
To tylko kilka MITÓW, które często słyszy się na temat osób z autyzmem. Warto je obalać i uświadamiać swoich rozmówców, że:

  • autyzm nie jest chorobą, lecz zaburzeniem neurorozwojowym,
  • dotyczy osób w różnym wieku,
  • osoby z autyzmem często są radosne i „wiecznie uśmiechnięte” – w ten sposób starają się okazać swoją przynależność do świata społecznego,
  • jak każdy z nas mają zainteresowania, w które angażują się bardzo intensywnie,
  • chcą mieć przyjaciół, lecz nie zawsze wiedzą, w jaki sposób to zrobić z powodu trudności
    w nawiązywaniu kontaktów społecznych.

Krążące wśród wielu osób mity o autyzmie tylko potwierdzają, jak ważne w dzisiejszych czasach jest uświadomienie innych w tym temacie. Właśnie dlatego postanowiono, że 2 kwietnia będzie obchodzony Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, inaugurujący Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Jest to dobra okazja do edukowania społeczeństwa (zwłaszcza najmłodszych) na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu,
a także do wsparcia osób cierpiących na to zaburzenie i solidarności z nimi.
Warto wiedzieć, że kolor niebieski symbolicznie przyjęło się za kolor autyzmu. Co roku 2 kwietnia wiele miast, instytucji i firm na całym świecie włącza się do akcji „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu”.
W naszej szkole staramy się szerzyć wiedzę na temat autyzmu. W pierwszym tygodniu kwietnia w wielu klasach zostały przeprowadzone zajęcia poszerzające wiedzę na temat  zachowania osób ze spektrum autyzmu. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zobaczyć świat widziany oczami  osoby autystycznej. Otrzymali wiele wskazówek jak pomóc takim osobą. Podczas zajęć uczniowie wykazali  tolerancją oraz zainteresowaniem tematem.

Ewelina Dumin,

Aleksandra Skórnicka