83 rocznica wybuchu II wojny światowej – PAMIĘTAMY!

_IMG_""

1 września 1939 roku to dla wszystkich Polaków pamiętna data.

To właśnie 83 lata temu wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając największy konflikt zbrojny w historii- II wojnę światową.

     II Wojna Światowa to najkrwawszy i najtragiczniejszy konflikt zbrojny w historii świata. Pochłonął blisko 55 milionów ofiar. Wojna trwała od 1 września 1939 r. do 2 września 1945 r. Walki toczyły się w Europie, w Afryce, w Azji oraz na morzu. W wojnie brały udział kraje ze wszystkich kontynentów, a najważniejsze z nich to: Niemcy, Japonia, Włochy (tzw. państwa Osi), Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i ZSRR (alianci).

Wojna w Europie rozpoczęła się atakiem III Rzeszy Niemieckiej na Polskę 1 września 1939 (operacja o kryptonimie – Fall Weiss). Zapoczątkował ją atak niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” na polską składnicę wojskową na Westerplatte. Obrona Westerplatte pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego trwała aż do 7 września 1939r.

Jak, co roku wspominamy II wojnę światową, miliony ofiar oraz bohaterów walczących z nieprzyjacielem w obronie naszej wolności i wolności narodu.

Niech pamięć o bohaterach i minionych wydarzeniach zawsze będzie w naszej pamięci.

„Gdy znów do murów klajstrem świeżym
Przylepiać zaczną obwieszczenia,
Gdy „do ludności”, „do żołnierzy”
Na alarm czarny druk uderzy
I byle drab, i byle szczeniak,
W odwieczne kłamstwo ich uwierzy,
Że trzeba iść i z armat walić
Mordować, grabić, truć i palić”;