Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy …

_IMG_""

Jakże to piękne i ponadczasowe słowa, które każdorazowo dźwięcznie brzmią przy śpiewie Naszego Hymnu Narodowego. Duma w piersi dech zapiera to mało powiedziane.

Słowa te są bardzo wymowne, ale jednocześnie zobowiązujące do zachowania pamięci i tożsamości, ale przede wszystkim potwierdzające, że Ci którzy walczyli i dbali o dobro ukochanej Ojczyzny nigdy nie zostaną zapomniani. Tak jak rannych w boju zawsze ściągano z placu boju, tak też i tych zapomnianych przywołuje się do pamięci po 83 latach. Ku pamięci rodzin, ku pamięci bliskich, ku pamięci przyszłym młodym pokoleniom.

7 września 1939, po 7 dniach heroicznej walki, skapitulowało Westerplatte. Żołnierze broniący Westerplatte znaleźli się na skraju wyczerpania fizycznego i psychicznego. Brakowało amunicji, a każdy kolejny dzień walk oznaczał dodatkowe ofiary i rozlew krwi w konfrontacji, która i tak niestety nie mogła zakończyć się wygraną. W związku z tym mjr Sucharski zadecydował o poddaniu placówki Niemcom.

Przez wiele lat tajemnicą pozostawał fakt, że od 2 września aż do chwili kapitulacji obroną półwyspu kierował kpt. Franciszek Dąbrowski, który zastępował na stanowisku dowódcy przechodzącego załamanie nerwowe Sucharskiego.

Obrońcy Westerplatte swoją postawą i determinacją zdobyli nie tylko sławę wśród rodaków, ale zapracowali również na szacunek u przeciwników. Niemcy określili całe starcie mianem „Małego Verdun”, co z jednej strony miało obrazować furię z jaką zaatakowali, z drugiej zaś odwagę i nieustępliwość Polaków.

Jak wiecie i pamiętacie, od lat postać kaprala Bronisława Peruckiego, mieszkańca Rączek, obrońcy 5 wartowni na Westerplatte jest w naszych sercach. Trzy lata temu stanęliśmy przed faktem ponownego przywrócenia do pamięci mieszkańca Gminy Kluczewsko. Pamięci małej lokalnej Ojczyzny i Bohatera walczącego o wolność wszystkich Polaków.

Jesienią 2019 r. zespół archeologów z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odnalazł szczątki 9 Obrońców Westerplatte. Po ponad 80 latach, dzięki współpracy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, ustalono tożsamość pięciu poległych.

Z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej, Notę Identyfikacyjną kaprala Bronisława Peruckiego odebrała przedstawicielka rodziny Pani Grażyna Filipowicz.

Bronisław Perucki w 1945 r. został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego „Virtuti Militari”.

Postawa żołnierzy z Westerplatte wzbudziła podziw nawet u wrogów. Po kapitulacji majorowi Henrykowi Sucharskiemu pozwolono zachować szablę oficerską. To miała być oznaka szacunku dla przelanej krwi i bohaterskiej postawy żołnierza polskiego.

Cześć i Chwała Bohaterom!!!

Foto: archiwum rodzinne Przemysława Peruckiego. 

Koloryzacja: Mirosław Szponar

Robert Dzierzgwa

Więcej:

https://youtu.be/8aePqLbJrUA

https://psbprzedborz.pl/perucki-bronislaw/