W miesiącu wrześniu przy budynku świetlicy wiejskiej w Komornikach odbyła się nietypowa promocja produktów pochodzenia leśnego. Podczas corocznych obchodów Dnia Pieczonego Ziemniaka rozstrzygnięto konkurs na potrawę ze składnikiem pochodzącym z lasu. Do konkursu zgłosiło się trzech mieszkańców z terenu gminy Kluczewsko. Potrawy, który zostały zgłoszone to karkówka z borowikami, placek ziemniaczany pod kurkową pierzynką oraz lodowa jagodzianka. Dla poprawności przebiegu konkursu powołana została specjalna komisja konkursowa. Oceniano nie tylko smak, wygląd i estetykę podania ale również rolę składnika pochodzenia leśnego z poszczególnym daniu. Nie ma nic bardziej naturalnego niż pożywienie pochodzące prosto z natury, które doskonale obywało się bez środków ochrony roślin, którego nikt nie hodował i nie uprawiał. Las to najbardziej pierwotne źródło zaopatrzenia spiżarni, przypominające o nieprzemijających walorach pożywienia z lasu.
Taka szczególna promocja żywności pochodzenia leśnego odbyła się właśnie podczas obchodów Dnia Pieczonego Ziemniaka. W jeden dzień uczciliśmy zarówno ziemniaka, ważny składnik w naszej diecie, oraz produkty pochodzenia leśnego. Dań zgłoszonych do konkursu, mogli skosztować wszyscy uczestnicy spotkania, sami oceniając smak potraw. Podczas imprezy promującej las wyeksponowane zostały również przetwory z owoców, grzybów i kwiatów leśnych. Do przybycia na imprezę zachęcał plakat promujący dary z lasu a na samym wydarzeniu rozdane zostały ulotki informujące o korzyściach płynących z lasu.
Dla najmłodszych również przygotowano szereg atrakcji i smakołyków. Dla dzieci wynajęty został animator, który przeprowadził z nimi wiele gier i konkursów również o tematyce leśnej. Dzieci mogły swoją energię wyładować na atrakcjach przygotowanych specjalnie dla nich na świeżym powietrzu.
Wstępem do przeprowadzenia konkursu kulinarnego było wspólne grzybobranie. W grzybobraniu wzięli udział nie tylko dorośli ale również dzieci. Założeniem organizatorów była edukacja leśna i przyrodnicza oraz rekreacja na świeżym powietrzu w otoczeniu lasów. Podczas wspólnego grzybobrania dzieci zapoznały się z atlasem grzybów zarówno tych jadanych jak i trujących. Dzieciaki na żywo mogły zobaczyć, powąchać i odróżnić różnego gatunku grzyby. Mogły również na żywo zobaczyć z czego składają się warstwy lasu. Tym samym zrealizowany został cel projektu, którym była promocja produktów pochodzenia leśnego.
Środki na realizacje projektu pozyskane zostały prze Koło Gospodyń Wiejskich w Komornikach “Nad Czarną” z środków Lasów Państwowych w ramach „Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o dofinansowanie na promocję Lasów Państwowych”.