Małgorzata Warda – pisarka z nurtu literatury obyczajowej, rzeźbiarka i malarka była gościem Dyskusyjnych Klubów Książki. Spotkanie miało miejsce w Kluczewsku w zabytkowej wozowni 21 maja 2024 roku. Na spotkaniu gościli m.in. Przewodnicząca Rady Gminy w Kluczewsku Pani Bożena Ławińska, dyrekcja ZPS z Kluczewska, przedstawicielki DKK z Kurzelowa oraz przedstawiciele biblioteki szkolnej z Kluczewska z Panią Małgorzatą Walasek. Spotkanie otworzyła Pani Dagmara Strychalska – kierownik GBP a poprowadziła moderator DKK Zdzisława Krupa.
Małgorzata Warda jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku a na co dzień mieszka i tworzy w Gdyni. Dwukrotnie nominowana do nagrody głównej Festiwalu Literatury Kobiet, w roku 2013 otrzymała nagrodę za powieść o tematyce wykluczenia. W 2015 zadebiutowała jako pisarka dla młodzieży, zdobywając za swoją pierwszą młodzieżową powieść nagrodę IBBY. Za tę samą powieść otrzymała prestiżowe, międzynarodowe wyróżnienie literackie White Ravens w 2016 r. Również w 2016, odebrała nagrodę grand prix dla najlepszej powieści napisanej przez kobietę za Najpiękniejszą na niebie. Autorka takich książek jak Ominąć Paryż, Środek lata, Dziewczyna z gór, Nikt nie widział, nikt nie słyszał, Dziewczynka, która widziała zbyt wiele, Najpiękniejsza na niebie, Ta, którą znam, Miasto z lodu, seria młodzieżowa 5 sek do Io.
Autorka w swoich powieściach porusza wiele trudnych i niewygodnych tematów. Pisze o porwaniach jak w trylogii Dziewczyna z gór, przemocy domowej jak w powieści Dziewczynka, która widziała zbyt wiele, czy o zaginięciach jak w Jak oddech i Środek lata. W jej książkach znajdziemy elementy kryminałów, thrillerów i romansów. Choć jak sama mówi, nie lubi trzymać się jednego gatunku, miesza konwencje przez co jest oryginalna i wyróżnia się na rynku wydawniczym. Podczas spotkania pisarka już od pierwszych chwil zyskała sympatię uczestników spotkania. Wszyscy z ogromnym zaciekawieniem słuchali opowiadanych przez pisarkę historii i wydarzeń towarzyszących jej przy powstawaniu książek, zwłaszcza tych dotyczących porwania dzieci, przemocy domowej, gwałtu, uzależnienia, czy zależności łączące porywacza i ofiary. Bardzo interesująco opowiadała również o pracy nad książką Jak oddech, która dotyka zjawisk paranormalnych i o tym jak pomocna wtedy okazała się współpraca ze znanym jasnowidzem Krzysztofem Jackowskim oraz innymi ciekawymi osobowościami. Pani Małgosia zdradziła nam również kto jest jej pierwszy czytelnikiem oraz recenzentem książek młodzieżowych a kto powieści obyczajowych. Poznaliśmy też jej najbliższe plany pisarskie. Spotkanie upłynęło w szczególnie miłej i serdecznej atmosferze. Zaciekawiła nas swoimi książkami. Trudno było nam się rozstać. Czas był jednak nieubłagalny. Na zakończenie Kierownik GBP w Kluczewsku Pani Dagmara podziękowała pisarce i wręczyła upominek a publiczność nagrodziła długimi brawami.
Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki przy współpracy z Instytutem Książki, Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Kielcach, Urzędem Gminy w Kluczewsku i GBP w Kluczewsku. Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom.