Nie ma nic bardziej naturalnego niż pożywienie pochodzące prosto z natury, które doskonale obywało się bez środków ochrony roślin, którego nikt nie hodował i nie uprawiał. Pożywienie czerpane z natury, dostępne naszym przodkom od zarania i towarzyszące im przez wieki, którego źródłem był i jest las. W obecnych czasach szybkiego dostępu do informacji rośnie świadomość, że jedzenie to nie tylko doraźne zaspokojenie głodu. Towarzyszy jej wzrost zainteresowania zarówno składem produktów, jak i ich pochodzeniem. Las to najbardziej pierwotne źródło zaopatrzenia spiżarni, pozwalające na nowo odkrywać bogactwo leśnego herbarium i smaki dzikich roślin owocowych, przypominające o nieprzemijających walorach dziczyzny i miodu.
Szczególna promocja żywności pochodzenia leśnego odbywała się na stoisku Koła Gospodyń Wiejskich w Komornikach „Nad Czarną” podczas włoszczowskich Targów Runa Leśnego we wrześniu 2022 roku w ramach projektu „Smaki z lasu”. Stoisko współfinansowane było ze środków Lasów Państwowych w ramach konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich. Podmiotem zaangażowanym w organizację stoiska było również Koło Łowieckie nr 25 „Łoś” w Przedborzu. U Wystawców można było dokonać degustacji przygotowanych wyrobów, których głównym składnikiem była dziczyzna a także pozyskać informacje o działalności kół łowieckich. Celem projektu była organizacja stoiska ze zdrową żywnością pochodzenia leśnego jako promocja żywności pochodzącej z nieskażonego środowiska (bez nawozów, bez środków ochrony roślin, bez sztucznych pasz) jakim jest las. Leśne owoce, zioła oraz mięso to żywność najwyższej jakości spod znaku „bio”.
Koło Gospodyń Wiejskich w Komornikach jest młodą organizacją, w której skład wchodzi grupa zaangażowanych mieszkańców wsi Komorniki pod przewodnictwem Pani Joanny Uchrońskiej. KGW nie jest liczną grupą jednak bardzo efektywną i dobrze zorganizowaną. Stoisko oraz przygotowane potrawy były przemyślane oraz wykonane przez specjalistów w poszczególnych dziedzinach. Członkowie KGW dzięki działalności w innych organizacjach pozarządowych, maja duże doświadczenie w organizacji różnego rodzaju wystaw oraz stoisk o różnorodnej tematyce. Stoisko wykonane podczas targów było czytelne, przejrzyste, eleganckie, wykonane z wyjątkowym poczuciem estetyki. Wystrojone zostało w artykuły pozyskane z lasu. Były wypłukane korzenie uschniętych drzew, plastry różnych gatunków drzew, leśne kwiaty i zioła, przetwory z płodów runa leśnego. Potrawy, którymi za darmo częstowali się wszyscy uczestnicy targów, przygotowane były pod przewodnictwem Kolegów z Koła Łowieckiego „Łoś”. Koledzy z koła są nie tylko świetnie zorganizowaną grupą osób. To przede wszystkim świetni kucharze. Smak „dzikiego” bigosu, kaszy z wątróbką, polędwicy z dzika, kiełbasy, kabanosów, udźca z dzika oraz konserwa myśliwego na długo zostanie zapamiętany przez tych, którzy tych pyszności skosztowali. Na stoiku można było spróbować również pysznej kapusty kiszonej z maślakami oraz bułeczek z jagodami a także miodów z pasieki Pana Gromady z Ciemiętnik.
Smak potraw oraz estetyka stoiska były wielokrotnie chwalone przez licznych uczestników targów. Na takiego rodzaju wystawach wyraźnie brakuje nagrody publiczności, która w ten sposób mogłaby zaznaczyć swoją obecność oraz wyrazić swoją, niejednokrotnie szczerą opinię. Miła opinia odwiedzających stoisko jest również potwierdzeniem fajnej współpracy dwóch Kół o tak różnych celach działalności.
Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Komornikach „Nad Czarną” gotowi są do podejmowania nowych wyzwań i realizacji kolejnych projektów.
Projekt „Smaki z lasu” współfinansowany ze środków Lasów Państwowych w ramach konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich.