Uczniowie ZPS Kluczewsko – „Klikają z głową”

_IMG_""

Powszechnie wiadomo, że internet to dla młodzieży okno na świat i wielkie centrum wspaniałej rozrywki, częste miejscem zabaw oraz możliwość kontaktu z rówieśnikami. To doskonałe narzędzie, które umożliwia zdobywanie wiedzy i poszerzanie horyzontów intelektualnych jest pożyteczne tylko wtedy, gdy korzysta się z niego w sposób bezpieczny i rozsądny.

 

Tego właśnie 31.01.2019 uczyli się nasi uczniowie podczas spotkań “Klikaj z głową”. Zajęcia te realizowane w ramach programu profilaktyczno-edukacyjnego „Szkoła Bezpiecznego Internetu”, objętego patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania oraz Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych przeprowadzili przedstawiciele Urzędu Komunikacji Elektronicznej pani Katarzyna Łukasiewicz i pan Tomasz Kowalik.

Młodzi ludzie zapoznali się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi specjalnie dla nich. Jako jedna z grup najbardziej narażonych na niebezpieczeństwa związane z nowymi technologiami poznali rodzaje zagrożeń cyfrowych, zostali poinformowani jak ich unikać, aby bezpiecznie surfować po Internecie. Nauczyli się też podstawowych zasady postępowania, które wzbogaciły ich wiedzę o następujące umiejętności: jak uważać na internetowych przestępców, jak chronić swoje dane osobowe, jak bezpiecznie zdobywać wirtualnych przyjaciół w serwisach społecznościowych, a nawet dokonywać w Sieci swoich pierwszych bezpiecznych zakupów. Dowiedzieli się również w jaki sposób rozpoznawać bezpieczne aplikacje i strony internetowe i jak tworzyć bezpieczne hasła.

Najmłodsi uczestnicy zajęć otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Mamy nadzieję, że w ten sposób nasi milusińscy będą bezpieczniejsi podczas podróży w cyfrowym świecie.

Małgorzata Lipniak