_IMG_""

 

Dyskusyjny Klub Książki w Kluczewsku działa od trzech lat.  To w sierpniu 2016 roku odbyło się pierwsze spotkanie. Tegoroczne –  sierpniowe   jest więc rocznicowe i jest okazją  aby powspominać i podsumować miniony czas, oczywiście  przy torciku, dobrej kawie i książkach. Na spotkaniu gościem była Pani Dagmara Strychalska – kierownik GBP w Kluczewsku.

 

W ciągu minionych trzech lat członkowie przybyli do  biblioteki na 35 spotkań, przeczytali i przeprowadzili 75 dyskusji nad różnymi  książkami, zwłaszcza nowościami na rynku księgarskim. Średnio rocznie na jedną osobę przypada ok. 18 książek.  To dużo. Z danych  Biblioteki Narodowej, wynikających z badań opublikowanych za 2018 rok wynika, że ponad 60 % Polaków w ciągu roku nie przeczytało ani jednej książki. Około 40% Polaków przeczytało jedną lub więcej w ciągu roku. Z naszą średnią plasujemy się w niewielkim procencie osób najwięcej czytających.

Poza spotkaniami w bibliotece  Klub bierze  również  udział w  wydarzeniach  kulturalnych, wyjazdach  na spotkania autorskie do innych bibliotek oraz innych wydarzeniach otwartych.

Członkowie uczestniczyli w większym lub mniejszym stopniu  w wyjazdowych spotkaniach autorskich z Mariuszem Zielke, Wojciechem Jagielskim i Jackiem Dehnelem we Włoszczowie, a także Jarosławem Kretem  i Jakubem Małeckim  w Dobromierzu. Ponadto w czterech  wyjazdach  do Teatru Muzycznego do Łodzi oraz czterech wycieczkach: do Muzeum   H. Sienkiewicza   w Oblęgorku, Muzeum S. Żeromskiego w Ciekotach , Muzeum S. Reymonta w Lipcach Reymontowskich i wycieczce do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie ( Puławy  i Janowiec).

W dalszej części spotkania  nie  zabrakło  również dyskusji nad przeczytanymi książkami.  Tym razem była to autobiografia Izabeli Cywińskiej – Dziewczyna z Kamienia – reżyserki, twórczyni m.in ,,Bożej podszewki”, byłej pani minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego – niezwykle ciekawa historia jej życia, pracy i działalności. Druga pozycja to debiut pisarski Sary Conklin – Służąca. To opowieść o młodej, czarnoskórej dziewczynie, niewolnicy, wychowywanej  przez właścicielkę plantacji w XIX – wiecznej Wirginii. Książki warte były czytania. Polecamy.

Wszystkich, którzy chcą się do nas przyłączyć zawsze serdecznie zapraszamy do naszego KLUBU.

W imieniu wszystkich pań serdecznie dziękujemy  Pani kierownik GBP Dagmarze Strychalskiej za obecność oraz Wójtowi Gminy Kluczewsko Panu Rafałowi Pałce za pomoc i wspieranie działalności naszego Klubu.

Zdzisława Krupa