Szkoła w Dobromierzu Złotą Szkołą NPB!

_IMG_""

Szkoła w Dobromierzu przystąpiła po raz pierwszy do  programu Złote Szkoły NBP – „Poznajemy Bank Centralny”. Złote Szkoły NBP to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do środowisk szkolnych.  Jego ideą jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów. Na czym polega program?  W szkole, która ubiega się o tytuł Złotej Szkoły NBP, zawiązuje się Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Drużyna musi składać się z min. 2 nauczycieli i min. 5 uczniów  a maks. 10 uczniów. Na czele drużyny stoi nauczyciel koordynator, który ma zgodę dyrektora szkoły na udział w programie. Drużyna zdobywa niezbędną wiedzę do wykonania zadań, opracowuje pomysły na ich realizację i przeprowadza zadania programu. Na koniec nauczyciele należący do drużyny wysyłają relacje z wykonania zadań za pośrednictwem internetowej platformy Złotych Szkół NBP.

Zadaniami  aktualnej edycji były:

  1. Lekcja z ekonomii – przeprowadzenie lekcji na temat „Poznajemy bank centralny”. Tematem naszej lekcji było pytanie „Czy bank centralny finansuje państwo?
  2. Debata szkolna – organizacja debaty z zaangażowaniem jak największej liczby uczestników. Uczniowie klas 4 – 8 przysłuchiwali się dyskusji „Złoty czy euro?”
  3. Warsztat uczniowski – przygotowanie i przeprowadzenie przez uczniów należących do drużyny zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły. Drużyna zrealizowała to zadanie poprzez zajęcia dla najmłodszych uczniów pod hasłem „Czy pieniądze są nam potrzebne?

Znaleźliśmy się w gronie 50  szkół podstawowych w Polsce, które najlepiej wykonały zadania. Tym samym zdobyliśmy: tytuł  Złotej Szkoły, złotą statuetkę, certyfikat oraz nagrodę pieniężną w wysokość 2000 zł.

Dziękujemy Pani Justynie Bugała-Piotrowskiej za lekcję ekonomii, Panu Wójtowi Rafałowi Pałce, Panu Norbertowi Garbali – Dyrektorowi PKO BP Odział we Włoszczowie i Panu Marcinowi Podstawce za udział w debacie.

Koordynator Maria Chrzanowska-Zalewska oraz Edyta Delczyk-Wasela