
Termin opracowania: 07.07.2025 godz. 12:00
Nad północną częścią Półwyspu Apenińskiego doszło do rozwoju układu niskiego ciśnienia, który w kolejnych dniach będzie się przemieszczać w kierunku północno-wschodnim, trajektorią zbliżoną do szlaku początkowo Vc, a następnie do Vb wg. klasyfikacji Van Bebbera. Szlak ten (Vb) przebiega od Zatoki Genueńskiej, przez Nizinę Padańską, Nizinę Węgierską w kierunku Europy Środkowo-Wschodniej, a niże przemieszczające się wzdłuż niego mają tendencję do przynoszenia intensywnych opadów, w szczególności w miesiącach półrocza ciepłego. Wynika to między innymi z zaciągania przez przemieszczający się niż w stronę Europy Środkowej ciepłej i wilgotnej masy powietrza tworzącej się w rejonie basenu Morza Śródziemnego. We wtorek wieczorem omawiany niż dotrze nad południowo-wschodnią Polskę. Wyniki numerycznych modeli pogody wskazują na zablokowanie dalszej wędrówki niżu i przebywanie jego ośrodka w rejonie Polski przez kilka kolejnych dni. Taka sytuacja prawdopodobnie będzie skutkowała istotnymi hydrologicznie opadami deszczu na obszarze południowej, wschodniej i środkowej Polski.
Obecne wyniki modeli numerycznej prognozy pogody charakteryzują się pewnymi rozbieżnościami prognozowanego obszaru opadów, ich intensywności oraz czasu trwania. Oznacza to, że prognozy nadal obarczone są znaczną niepewnością, jednak wyniki z najnowszych przebiegów modeli charakteryzują stopniowo zwiększającą się spójnością scenariuszy rozwoju sytuacji.
Obecna sytuacja hydrologiczna charakteryzuje się występowaniem na rzekach dominacji strefy stanów niskich. 74% stacji hydrologicznych znajduje się w strefie wody niskiej. W nadchodzącym tygodniu w obszarach występowania opadów atmosferycznych spodziewane są wzrosty stanów wody. Natomiast, w obszarach najbardziej intensywnych opadów, wzrosty będą gwałtowne. Lokalnie istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych, zwłaszcza w zlewniach górskich i wyżynnych oraz zurbanizowanych. Dużym zagrożeniem mogą być lokalne podtopienia i zalania terenów zabudowanych.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy na bieżąco analizuje wyniki modeli numerycznych, monitorując oraz reagując na wszelkie zmiany w wynikach modelowania, aby zapewnić właściwą osłonę hydrologiczno-meteorologiczną kraju.
Prognoza sytuacji barycznej dla PolskiWażność od 2025-07-07 19:30 do 2025-07-08 19:30
Polska będzie w zasięgu rozległego układu niżowego z ośrodkami w rejonie Bałtyku i Cieśnin Duńskich. Z zachodu w głąb kraju przemieszczać się będzie zatoka niżowa z chłodnym frontem atmosferycznym, za którym zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie w nocy będzie się wahać, w dzień od zachodu zacznie rosnąć.
Ważność od 2025-07-08 19:30 do 2025-07-09 19:30
Polska będzie w zasięgu niżu z układem frontów atmosferycznych, którego ośrodek znad Rumunii przemieści się nad wschodnią Polskę. Nad przeważający obszar kraju napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie, tylko krańce wschodnie będą w nieco cieplejszej masie powietrza. W nocy ciśnienie będzie się wahać, w dzień zacznie rosnąć.