SPOTKANIE Z DZIENNIKARKĄ

_IMG_""

Dyskusyjne  Kluby Książki z Dobromierza i Kluczewska w środę 11maja spotkały się tym razem z Agnieszką Rostkowską – reporterką, dziennikarką, byłą korespondentką „Gazety Wyborczej” w Turcji, która obecnie współpracuje głównie z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Polityką”, „Gazetą Wyborczą” i „Kontynentami”.  Zawsze w centrum bliskowschodnich wydarzeń. Relacjonowała między innymi masowe protesty czy  wydarzenia po próbie wojskowego zamachu stanu w Turcji. Swoje zdjęcia i reporterskie  opowieści od lat prezentuje na festiwalach podróżniczych,  na których zdobywa nagrody.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki działających na terenie gminy, na którym gośćmi specjalnymi była Sekretarz Gminy Pani Bożena Nowak i Skarbnik Gminy Pani Justyna Bugała-Piotrowska. Przybyły również  przedstawicielki DKK z Kurzelowa, przedstawiciele biblioteki szkolnej z Kluczewska z Panią Małgorzatą Walasek oraz Pani Dagmara Strychalska – kierownik GBP.

Pani Agnieszka Rostkowska od pierwszych minut zachwyciła uczestników spotkania swoimi opowieściami. Okazało się bowiem, że wiele informacji, które zdobyła podczas wywiadów z ludźmi, było w Turcji skrzętnie ukrywane i nigdy wcześniej nie było publikowanych. Opowiedziała o tym jak ze swoim mikrofonem zapuszczała się w odległe miejsca od Stambułu i Ankary, (czasem niebezpieczne) aby bliżej poznać problemy społeczne, polityczne  a przede wszystkim  codzienne życie zwykłych ludzi i lokalnych społeczności.  Podzieliła się też z nami wieloma ciekawostkami i wydarzeniami z Turcji  i Bliskiego Wschodu jak chociażby festiwal zapasów wielbłądów. Wszystko co najciekawsze zebrała w swojej książce ,,Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu nowej Turcji”. Jest to opowieść m.in. o mechanizmach władzy, które prowadzą do utraty wolności i walki     o nią. Większość bohaterów tego reportażu, których autorka nazywa wojownikami, walczy właśnie o nią. I mimo, że często stoją po przeciwnych stronach barykady – marzą o tym samym – spokojnym życiu we wspólnocie. Wydaje się, że można odnaleźć tu wiele wydarzeń mających odniesienie do Polaków.

Wszyscy chętni mogli zakupić książki i zdobyć imienny wpis autorki. Spotkanie upłynęło bardzo szybko bo atmosfera była niezwykle miła i interesująca. Na zakończenie kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej, Pani Dagmara Strychalska podziękowała dziennikarce i wręczyła upominek.

Spotkanie mogło się odbyć dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Kielcach i Urzędem Gminy w Kluczewsku. Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom.

                                                                                       Zdzisława Krupa